Ebru Arts

TR


EBRU, kitreyle yoğunlaştırılmış su üstünde, özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan desenlerin kâğıt üzerine geçirilmesi yoluyla yapılan bir süsleme sanatıdır. Fırça ve boyaları özeldir.


Ebru sanatının ne zaman ve hangi ülkede ortaya çıktığı bilinmemekle beraber bu sanatın doğu ülkelerine özgü bir süsleme sanatı olduğu düşünülmektedir. Bazı İran kaynaklarında Hindistan'da ortaya çıktığı yazılıdır. Bazı kaynaklara göre de Türkistan'daki Buhara kentinde doğmuş ve İran yoluyla Osmanlılar'a geçmiştir. Batıda ebru "Türk Kağıdı" ya da "mermer kağıt" olarak adlandırılmaktadır.


Ebru, geven otunun özsuyundan elde edilen kitre veya deniz kadayıfı bitkisi (kerajin) ile kıvamı arttırılmış suyun üzerine, içine öd katılarak suyun dibine çökmeyecek hale getirilen boyaların serpilmesi ve su yüzeyinde meydana gelen şekillerin olduğu gibi ya da biz adı verilen metal uçlu bir aletle müdahale edilerek bir kağıda geçirilmesi yoluyla yapılır.NL


Marmeren is een schildertechniek waarmee kleurig papier gemaakt kan worden, door er patronen van waterverf op aan te brengen.


De kunst van het papier marmeren ontstond ongeveer 2000 jaar geleden in China. Oorspronkelijk was het een geheime techniek. Het werd populair in de 12e eeuw monotype.an, waar het suminagashi ("drijvende inkt") werd genoemd. In de 16e eeuw verspreidde de techniek zich in India en Perzië, waar het kaghaz-i abri ("zonloos papier") werd genoemd.Marmerpapier met Qur'an-vers (14:7), Perzisch of Turks, 18e eeuw

In Turkije kwam een soortgelijke techniek tot ontwikkeling, die ebru werd genoemd en waarvan het resultaat sterk lijkt op het huidige gemarmerd papier. In het Europa van de 17e en 18e eeuw waren Oosterse kunstvoorwerpen en decoratietechnieken zeer in de mode, waardoor ook gemarmerd papier (ebru of 'Turkenpapier') populair werd. Gemarmerd papier wordt nog steeds in grote hoeveelheden in Venetië gemaakt. Het wordt vooral gebruikt door boekbinders.
ENPaper marbling is a method of aqueous surface design, which can produce patterns similar to smooth marble or other kinds of stone. The patterns are the result of color floated on either plain water or a viscous solution known as size, and then carefully transferred to an absorbent surface, such as paper or fabric. Through several centuries, people have applied marbled materials to a variety of surfaces. It is often employed as a writing surface for calligraphy, and especially book covers and endpapers in bookbinding and stationery. Part of its appeal is that each print is a unique monotype.There are several methods for making marbled papers. A shallow tray is filled with water, and various kinds of ink or paint colors are carefully applied to the surface with an ink brush. Various additives or surfactant chemicals are used to help float the colors. A drop of "negative" color made of plain water with the addition of surfactant is used to drive the drop of color into a ring. The process is repeated until the surface of the water is covered with concentric rings.